Skóra z przebarwieniami

Skóra z przebarwieniami

Odcień skóry jest uzależniony od obecności i stężenia pigmentu o nazwie melanina, syntetyzowanego przez specjalne komórki zwane melanocytami. Ale to nie jedyna jej funkcja. Melanina stanowi też główną ochronę skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym (absorbuje i rozprasza promieniowanie UV), jak również posiada zdolność do neutralizowania wolnych rodników. 

Proces tworzenia barwnika skóry jest uwarunkowany genetycznie i podlega kontroli hormonalnej, ale przede wszystkim aktywuje go promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie UVA wywołuje efekt natychmiastowej opalenizny, promieniowanie UVB natomiast odpowiada za opaleniznę opóźnioną, pojawiającą się po około 72 godzinach. To ono jest odpowiedzialne za przebarwienia posłoneczne. Nierównomierne zabarwienie skóry oraz brązowe i brunatne plamki na skórze mogą stanowić problem natury estetycznej. Przebarwienia najczęściej występują na odkrytych, narażonych na działanie promieniowania słonecznego częściach ciała: twarzy, dekolcie, plecach i dłoniach.

Rodzaje przebarwień:

Piegi - liczne drobne plamki, które powstają pod wpływem światła słonecznego. Najczęściej występują na odsłoniętych, narażonych na działanie promieniowania słonecznego partiach skóry. Piegi są gładkie, nie wystają ponad poziom skóry. Przyczyną ich brązowego zabarwienia jest nadmiar melaniny, przy prawidłowej ilości melanocytów. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie. Często pojawiają się u osób o jasnej karnacji i o blond lub rudych włosach. Pod wpływem światła słonecznego piegi stają się ciemniejsze i bardziej widoczne, dlatego osoby, u których występują, powinny chronić się przed słońcem.

Melasma (ostuda) - jedno z najczęstszych przebarwień, które występujące głównie u kobiet. Przyjmuje formę nieregularnych ciemnych plamy na policzkach, czole, czy nad górną wargą, które często są trudne do usunięcia. Melasma pojawia się zwykle po 25. roku życia, w czasie ciąży, podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, niektórych leków (np. hydantoiny), czy z powodu zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, choroby jajników). Zmiany nasilają się podczas intensywnej ekspozycji na promienie ultrafioletowe (słońce, solarium).

Przebarwienia pozapalne - występują w miejscach, gdzie wcześniej doszło do procesu zapalnego (zmiany trądzikowe, oparzenia słoneczne, urazy).

Plamy soczewicowate starcze – kształtem przypominają ziarna soczewicy. Są okrągłe lub owalne, wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry, niewielkie plamki w kolorze od jasnego brązu do prawie czarnego. Mogą powstać głównie na grzbietach dłoni, na twarzy i na szyi. Najczęściej pojawiają się między 30. a 50. rokiem życia. W miarę upływu czasu plamy mogą się powiększać i przybierać ciemniejsze zabarwienie.

Nie należy lekceważyć żadnych zmian skórnych i przebarwień- na czerniaka choruje coraz więcej osób. W sytuacji gdy przebarwienie wzbudzi niepokój lub jeśli po lecie wzrosła liczba znamion – należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Główne przyczyny powstawania przebarwień na skórze:

  • Promieniowanie ultrafioletowe. Podczas opalania wytwarzana jest melanina, która ma za zadanie ochronić przed uszkodzeniem materiał genetyczny. Efektem tego procesu jest opalenizna. Jednak nadmierna ekspozycja ciała na działanie promieni słonecznych oraz częste wizyty w solarium powodują powstanie trwałych przebarwień.
  • Zmiany hormonalne, które najczęściej występują w okresie ciąży, przy stosowaniu antykoncepcji, przy nadczynności tarczycy, czy przy chorobach jajników.
  • Leki fotouczulające np. antybiotyki, pigułki antykoncepcyjne, niektóre leki nasercowe.
  • Stany zapalne skóry m.in. trądzik, wysypki uczuleniowe, liszaj płaski.
  • Wyciągi ziołowe np. z dziurawca.
  • Nieprawidłowa dieta.
  • Zaburzenia systemu metabolicznego (schorzenia wątroby).
  • Czynniki genetyczne.
  • Wiek.

Abc pielęgnacji skóry z przebarwieniami:

Zasada nr 1- ochrona

Skórę z przebarwieniami bądź skłonną do przebarwień należy zabezpieczać przed kontaktem z promieniowaniem stosując krem z wysokim filtrem UV (minimum SPF 20). Ochroni to istniejące przebarwienia przed dalszym ciemnieniem oraz zabezpieczy skórę przed powstawaniem nowych zmian.

Zasada nr 2 – systematyczne usuwanie martwych komórek naskórka

Należy zmobilizować skórę do jej odnowy i regeneracji. Najlepiej to zrobić usuwając martwe komórki warstwy rogowej naskórka, w których zmiany są najciemniejsze. Jest to możliwe dzięki działaniu preparatów o właściwościach peelingujących, np. z kwasami AHA.

Zasada nr 3 – rozjaśnienie zmian pigmentacyjnych

Jeżeli przebarwienia już się pojawiły, wówczas należy rozpocząć kilkutygodniową kurację stosując, oprócz kremu z filtrem UV na dzień, specjalistyczny preparat zawierający substancje aktywne o działaniu rozjaśniającym i wybielającym przebarwienia. Na pojedyncze miejsca o ciemniejszym zabarwieniu warto zastosować dodatkowo krem punktowy intensywnie wybielający.

Bardzo ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, chroniących przed promieniowaniem UVA i UVB. Jest to o tyle istotne, że niezależnie od stosowanej terapii, przebarwienia mogą wrócić nawet po niewielkiej ekspozycji na słońce.