Rodzaje skóry - dojrzała

Rodzaje skóry - dojrzała

Wraz z wiekiem skóra przechodzi wiele zmian, podczas których dojrzewa i starzeje się. Jest to naturalny i nieunikniony proces, którego szybkość uzależniona jest od wielu czynników genetycznych, hormonalnych i środowiskowych (promieniowanie UV, wolne rodniki). Upływający czas, stres, niekorzystne warunki atmosferyczne, częste opalanie się, zbyt krótki sen czy niewłaściwa pielęgnacja nie sprzyjają kondycji skóry. Z wiekiem traci ona naturalną jędrność i elastyczność, staje się sucha, cienka i wiotka, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.

Jak powstają zmarszczki?

Po 25. roku życia nawilżenie i struktura skóry zmienia się. Zmiany te dotyczą zarówno powierzchniowych, jak i tych głębszych warstw skóry. Naskórek ulega odwodnieniu, włókna kolagenowe, odpowiedzialne za jędrność wolniej się regenerują, spada ilość elastyny, a tkanka podskórna powoli zaczyna zanikać, powodując brak sprężystości skóry, a w konsekwencji tworzenie i pogłębianie się zmarszczek. Zmarszczki zaczynają pojawiać się stopniowo, przeważnie najpierw wokół oczu i ust, następnie na czole, między brwiami i nad górną wargą, a dopiero potem na pozostałych partiach twarzy.

Jak pielęgnować skórę dojrzałą?

Odpowiednia pielęgnacja skóry dojrzałej może w znacznym stopniu zahamować lub spowolnić zachodzące w niej zmiany, a nawet cofnąć widoczne efekty. Zdrowy styl życia (nienarażanie skóry na nadmierne działanie promieni UV, nienadużywanie używek, systematyczne uprawianie sportu i odpowiednia dieta) połączony ze stosowaniem nowoczesnych preparatów kosmetycznych opóźniają proces starzenia się skóry.

By skutecznie zatroszczyć się o skórę dojrzałą istotne jest kompleksowe podejście do jej pielęgnacji. Pielęgnacja skóry dojrzałej powinna zaczynać się od prawidłowej diety i nawodnienia organizmu. Preparaty do pielęgnacji skóry dojrzałej powinny być bogate w związki aktywne, które będą odżywiały i regenerowały skórę, jednocześnie głęboko i długotrwale ją nawilżając. Ponadto, kosmetyki do skóry dojrzałej powinny działać przeciwzmarszczkowo, poprawiać elastyczność, jędrność i napięcie skóry, opóźniać zachodzące w niej procesy starzenia i chronić ją przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników. Warto sięgać po preparaty zawierające retinol roślinny, witaminę C, drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy, aktywator młodego kolagenu, peptydy, algi czy olej arganowy.

Podstawą jest właściwe oczyszczenie skóry. Do demakijażu należy używać specjalnych płynów, które usuwają zanieczyszczenia jednocześnie nawilżając i delikatnie natłuszczając skórę.  Dwa lub trzy razy w tygodniu można też stosować maseczki, które głęboko nawilżają i wygładzają skórę. Szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza po 30. roku życia, wymaga skóra wokół oczu i na dekolcie. Lekkie żele i kremy pod oczy należy wówczas zastąpić bogatymi w składniki aktywne preparatami, które napinają i wygładzają delikatną skórę wokół oczu, ust, na szyi i na dekolcie. Warto również zadbać o ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych - w kosmetykach na dzień do pielęgnacji skóry dojrzałej wskazana jest obecność filtrów SPF.