Skóra tłusta

Skóra tłusta

Skóra tłusta stanowi problem nie tylko dla nastolatków, lecz również dla nieco starszych osób, często nawet w dojrzałym wieku. Charakterystyczna jest dla niej nadprodukcja sebum z tego powodu przydaje się krem do cery trądzikowej. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych związana jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, które mają miejsce najczęściej w okresie dojrzewania, w czasie ciąży, podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji. Przetłuszczanie się skóry, czyli łojotok może również być zdeterminowane dziedzicznymi uwarunkowaniami lub stresem.

W cerze tłustej warstwa rogowa jest zazwyczaj dość gruba, a powierzchnia błyszcząca, o ziemistym, szaro-żółtym zabarwieniu. Widoczne są rozszerzone ujścia mieszków włosowych i zaskórniki. Największe wydzielanie sebum odbywa się na czole, nosie i brodzie oraz klatce piersiowej i plecach. Cera tłusta na ogół słabo reaguje na bodźce zewnętrzne takie jak wiatr, czy mróz. Zmarszczki najczęściej pojawiają się w późniejszym wieku niż u cery suchej.

W przypadku skóry tłustej występuje podwyższona ilość bakterii gromadzących się w okolicach ujść mieszków włosowych. Szczególnie chętnie zamieszkują je bakterie powodujące zmiany trądzikowe. Nieleczony łojotok może przerodzić się w trądzik, trądzik różowaty lub łojotokowe zapalenie skóry.

Czym jest trądzik?

Trądzik pojawia się w efekcie nadmiernej pracy gruczołów łojowych oraz nadmiernego rogowacenia i namnażania się komórek skóry, które blokują wydalanie sebum, w rezultacie czego tworzą się zaskórniki. Nadmiar sebum na skórze stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, które namnażają się i mogą tworzyć stany zapalne. Zaskórniki przekształcają się wówczas w zaczerwienione, ropne wypryski, czyli tzw. trądzik (Acne vulgaris).

Skóra tłusta jest zwykle traktowana jako stan przejściowy, mijający z wiekiem, ostatnio jednak obserwuje się przedłużanie okresu nasilonego łojotoku. Przestaje być to problem jedynie młodych ludzi. Zwykle ten typ cery przechodzi z wiekiem w cerę mieszaną lub nawet suchą.

Jak pielęgnować skórę tłustą?

Pielęgnacji skóry tłustej często towarzyszy przekonanie, że należy stosować kosmetyki, które będą ją wysuszały. Jest to jednak mylne przeświadczenie.

Przy pielęgnacji cery tłustej należy zwrócić szczególną uwagę na oczyszczenie jej z nadmiaru łoju i zmniejszenie grubości warstwy rogowej naskórka. Należy robić to delikatnie, aby nie usunąć całej warstwy lipidowej i nie doprowadzić do jej odwodnienia i zmiany pH. Unikamy mydeł oraz preparatów powodujących powstawanie zaskórników. Skórę należy myć specjalnie dedykowanymi, antybakteryjnymi żelami, które nie naruszą jej warstwy hydrolipidowej. Co drugi dzień należy stosować peeling enzymatyczny, który delikatnie złuszcza zrogowaciały naskórek bez konieczności tarcia. Dzięki temu skóra jest dokładnie oczyszczona, wygładzona i lepiej przygotowana do efektywnego wchłaniania substancji aktywnych o działaniu antybakteryjnym i przeciwtrądzikowym.

Drugim krokiem w odpowiedniej pielęgnacji skóry tłustej jest jej tonizowanie. W tym celu należy używać antybakteryjnych toników, których zadaniem jest oczyszczenie skóry, jej odświeżanie i zamykanie porów. Tonik stanowi również bazę pod krem, która pozwala preparatowi głębiej wnikać w skórę.

Ostatnim krokiem w pielęgnacji skóry tłustej jest jej nawilżanie. Należy stosować kremy nawilżające lub matujące o dodatkowym działaniu normalizującym i regulującym wydzielanie sebum (np. z kompleksem seboregulujący, z cynkiem), o działaniu antybakteryjnym (np. z wyciągiem z szałwii lekarskiej lub rumianku), o działaniu łagodzącym i gojącym (np. z pantenolem). Co jakiś czas, można zastosować też maseczki absorbujące nadmiar sebum (np. z krzemionką koloidalną).

Latem bardzo ważna jest też ochrona skóry tłustej przed słońcem. Wbrew ogólnym opiniom słońce jej szkodzi. Skutkiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV jest zwiększone pojawienie się zmian skórnych.